رفتن به محتوا

یخچال معمولی به همراه قیمت یخچال معمولی ایرانی و خارجی

معرفی انواع یخچال معمولی

یخچال معمولی از مهم‌ترین لوازم تشکیل دهنده هر آشپزخانه‌ای به حساب می‌آید. به طور کلی هر یخچال معمولی از یک موتور سرد کننده، عایق حرارتی و تجهیزاتی برای انتقال گرما از درون دستگاه به محیط بیرون تشکیل شده است.

اما تاریخچه ساخت یخچال معمولی به چه زمانی برمی‌گردد؟ برندهای معروف یخچال فریزر چه ویژگی‌هایی دارند؟

یخچال‌های معمولی چه تفاوتی با یخچال‌های ساید دارند؟

تاریخچه یخچال معمولی

در زمان‌های گذشته مردم برای سالم نگهداری خوراکی‌های خود از روش‌هایی مانند: نمک سود کرن یا خشک کردن مواد غذایی استفاده می‌کردند.

در سال 1748 میلادی نخستین یخچال مصنوعی، در دانشگاه گلاسکو اسکاتلند، توسط ویلیام کولین معرفی شد. بعد از آن دانشمندی آمریکایی به نام الیور ایوانس، با کمک پیشرفت تکنولوژی و آزمایشات بسیار توانست یخچالی قدرتمندتر از نخستین یخچال مصنوعی بسازد. این دانشمند با بخار فشرده، این یخچال را اختراع کرد. به همین علت الیور ایوانس را پدر یخچال فشرده می‌نامند.

تاریخچه یخچال

بعد از الیور ایوانس، ژاکوب پرکینز، نخستین یخچال جهان را ساخت.

جان گوری، مخترع اهل فلوریدا، موفق شد اولین یخچال مکانیکی را در سال 1841 اختراع کند. از این یخچال برای ساخت یخ موردنیاز خنک نگه داشتن مبتلایان تب زرد استفاده می‌شد.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، در سال 1853 توسط یک دانشمند آمریکایی، یخچالی ساخته شد که قادر بود روزانه یک تن یخ تولید کند.

اجزای تشکیل دهنده یک یخچال معمولی

فرقی نمی‌کند که شما یک یخچال معمولی را در نظر داشته باشید یا یک یخچال پیشرفته، همه یخچال‌ها از این پنج بخش اصلی تشکیل شده‌اند: کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، ترموستات و گاز یخچال که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

کمپرسور

به کمپرسور، موتور یخچال نیز گفته می‌شود. کمپرسور دارای دو قسمت الکتریکی و مکانیکی است.

بخش الکتریکی کمپرسور باید قسمت مکانیکی را به حرکت دربیاورد. در بخش مکانیکی موتور یخچال یک سیلندر وجود دارد که پیستون آن توسط هسته موتور الکتریکی حرکت می‌کند.

کمپرسور

کمپرسور همان وسیله سیاه رنگی است که پشت یخچال‌های معمولی قرار دارد.

ترموستات

کار ترموستات قطع و وصل کردن جریان برق در کمپرسور است. ترموستات با این کار باعث می‌شود تا دما در یخچال متعادل شود. موتور یخچال با اتصال به جریان برق روشن می‌شود و برای سرد شدن داخل یخچال، سرما ایجاد می‌کند. بعد ازآن هنگامی که سرمای لازم یخچال تولید شد، ترموستات جریان برق را قطع می‌کند.

ترموستات یخچال

اواپراتور

اواپراتور در یخچال‌ها وظیفه سرماسازی را دارد. این بخش از یک لوله مارپیچ برای انتقال حرارت ساخته شده است. در داخل این لوله مایع مبرد یا گاز منتقل می‌شود. گاز از حالت مایع در لوله موئی به حالت بخار داخل اواپراتور تبدیل می‌شود.

اواپراتور یخچال

کندانسور

کندانسور یک مبدل حرارتی محسوب می‌شود. کندانسور با خنک کردن سیال، بخار را به مایع تبدیل می‌کند.

به طور معمول گاز مبرد از کمپرسور وارد کندانسور می‌شود. گاز باید به مایع تبدیل شود. در اینجا گاز به دما و شرایط اشباع می‌رسد تا گرمای خود را از دست دهد تا مایعی متراکم شود. این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند تا در خروجی کندانسور تنها مایع باقی بماند.

کندانسور

گاز یخچال

در یخچال‌های از گاز بی‌بوی فریون 12 استفاده می‌شود. گاز مصرفی در یخچال‌ها سیالی است از طریق عمل فشرده سازی بخار، عمل خنک سازی را انجام می‌دهد.

انواع مدل‌های یخچال معمولی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش رقابت بین کمپانی‌های سازنده یخچال، انواع مختلفی از مدل‌های یخچال در بازار ارائه شده‌اند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

یخچال معمولی دیفراست/ نوفراست

یخچال‌ها را اگر بخواهیم از لحاظ تولید برفک تقسیم بندی کنیم: به دو دسته دیفراست و نوفراست دسته بندی می‌شوند.

یخچال نوفراست

دیفراست یا یخچال با برفک، به یخچال‌های قدیمی گفته می‌شود که در آن عمل یخ زدایی انجام نمی‌شود.

نوفراست: یخچالی است که در آن یخ و برفکی تولید نمی‌شود.

یخچال فریزر مدل درب بالا یا درب پایین

این مدل یخچال فریزرها جزو قدیمی‌ترین مدل‌های یخچال فریزر در بازار به حساب می‌آیند. در یخچال فریزر درب بالا فریزر در قسمت بالا قرار دارد و یخچال قسمت پایین است. ظرفیت فریزر در یخچال فریزر درب پایین بیشتر است.

یخچال فریزر درب بالا درب پایین

در یخچال فریز درب پایین، فریزر پایین قرار دارد و جایگاه یخچال قسمت بالا است.

یخچال فریزر دو قلو

این نوع از یخچال‌ها نیز جزو یخچال فریزرهای قدیمی موجود در بازار به شمار می‌آیند. در یخچال فریزرهای دوقلو یخچال و فریزر جدا از هم قرار می‌گیرند.

یخچال دو قلو

یخچال ساید بای ساید

ظرفیت و گنجایش یخچال‌های ساید چهار برابر یخچال فریزرهای معمولی است. در یخچال‌های ساید بای ساید یک خط عمودی قسمت یخچال و فریزر را از هم جدا می‌کند.

یخچال ساید با ساید

برندهای معروف یخچال معمولی در بازار

برندهای خارجی و ایرانی زیادی از یخچال و فریزر در بازار وجود دارد. که در این قسمت مهم‌ترین برندهای ایرانی و خارجی یخچال را به شما معرفی می‌کنیم:

یخچال معمولی اسنوا

اسنوا (snowa) از معروف‌ترین برندهای ایرانی در زمینه لوازم خانگی شناخته می‌شود. اسنوا مخفف نام شرکت «ارکان ساختار نوین ایرانیان» است.

شرکت اسنوا یخچال‌ و فریزر تولیدی خود را در انواع: فریزر پایین، فریزر درب بالا، ساید بای ساید و تک درب در بازار عرضه می‌کند.

قیمت یخچال معمولی اسنوا از بازه 10 میلیون تومان تا 40 میلیون تومان متغیر است.

یخچال اسنوا

یخچال فریزر تک درب اسنوا

این نوع از یخچال فریزرهای اسنوا به صورت تک درب و در انواع: یخچال تک درب، فریزر تک درب و یخچال تک درب کوچک در بازار عرضه می‌شوند.

در یخچال فریزرهای تک درب موتورهای پربازده، کم مصرف و کم صدا به کار می‌رود.

یخچال تک درب کوچک اسنوا نیز برای ادارات، هتل‌ها، شرکت‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها قابل استفاده است. قیمت یخچال تک درب اسنوا نیز نسبت به سایر مدل‌های این برند پایین‌تر است.

یخچال فریزر درب بالا و یخچال فریزر درب پایین اسنوا

این مدل از یخچال‌های برند اسنوا از جنس استیل بوده و دارای یک نمایشگر و پنل کنترلی هستند که با استفاده از آن می‌توانید عملکرد دستگاه را تنظیم کنید. در یخچال فریزر بالا، قسمت فریزر در بالای یخچال قرار گرفته است و در یخچال فریزر درب پایین، قسمت فریزر پایین قرار دارد.

این نوع از یخچال‌ها مناسب کسانی است که به طور کلی مواد غذایی زیادی را فریز نمی‌کنند.

یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا

یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا در مدل‌های: S8-2352GW, SN8-2261SS, SN8-2340SS, SN8-3320SS, S8-2261S در بازار عرضه می‌شوند.

یخچال ساید اسنوا

ظرفیت و گنجایش بالا، کمپرسور قدرتمند و بازده بالا از ویژگی‌های ساید بای سایدهای ساخت اسنوا است.

یخچال معمولی امرسان

امرسان یک برند معروف و باکیفیت ایرانی است. برند محصولات خانگی امرسان نزدیک به 40 سال است که در ایران فعالیت می‌کند. شعار امرسان را حتما تا به الان بارها شنیده اید؛ زیبا، جادار، مطمئن.

یخچال امرسان جزو پرفروش‌ترین برندهای داخلی لوازم خانگی به حساب می‌‌آید.

امرسان اولین برند ایرانی است که در سال 1393 موفق به ساخت یخچال‌هایی با درجه مصرف A++ شد و در سال‌های بعد یخچال فریزرهایی با رده انرژی A+++ را به بازار عرضه کرد.

یخچال دو قلو امرسان

یخچال امرسان در انواع: یخچال فریزر امرسان درب بالا، یخچال فریزر امرسان درب پایین، یخچال فریزر ساید با ساید و یخچال فریزر دو قلو امرسان تولید می‌شود.

مزایای یخچال امرسان: طراحی در انواع رنگ‌های مختلف، جادار، بهینه سازی برای مصرف انرژی.

قیمت یخچال معمولی امرسان از 5 میلیون تا 15 میلیون تومان متغیر است.

یخچال معمولی ارج

شرکت ارج اولین و قدیمی‌ترین برند لوازم خانگی ایرانی است. این برند کار خود را از سال 1316 آغاز کرد. این شرکت کار خود را با تولید کولر آبی و یخچال شروع کرده است. چهار مدل یخچال ارج با ظرفیت 10 تا 17 فوت در بازار موجود است.

یخچال ارج

قیمت یخچال ارج معمولی نیز نسبت به برندهای دیگر پایین‌تر است.

یخچال معمولی سامسونگ

یخچال فریزر سامسونگ از با کیفیت‌ترین برندهای موجود در بازار است. سامسونگ یک برند کره‌ای است. در یخچال فریزر سامسونگ با موتور اینورتر دیجیتال ساخته شده است. مصرف انرژی کم، صدای کم و طول عمر زیاد از ویژگی‌های اساسی این نوع از یخچال است.

یخچال سامسونگ

یخچال سامسونگ در انواع: یخچال فریزر بالا پایین، درب فرانسوی، دو قلو، یخچال تک درب و ساید بای ساید تولید می‌شوند.

از نقاط قوت یخچال‌های سامسونگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جادار
  • طراحی زیبا
  • کم مصرف
  • فیلتر بوگیر و آب

قیمت یخچال معمولی سامسونگ در بازار از 14 میلیون تومان تا 90 میلیون تومان متغیر است.

یخچال معمولی ال جی

برند ال جی ساخته کشور کره است. لوازم خانگی ال جی از پرطرفدارترین محصولات لوازم خانگی به شمار می‌آید.

رده مصرف انرژی در محصولات ال جی روی A است. از مزایای یخچال‌های ال جی می‌توان به کمپرسور اینورتر خطی آن اشاره کرد. طراوت و تازگی مواد غذایی در یخچال، استریل سازی و بوزدایی با فیلتر بهداشتی، گنجایش و عمر زیاد این محصول از جمله نقاط قوت و مثبت ال جی است.

یخچال ال جی

یخچال فریزرهای ال جی در انواع: دو قلو، ساید بای ساید، درب فرانسوی، یخچال فریزرهای درب بالا و درب پایین تولید می‌شود.

اندازه یخچال فریزرهای ال جی بر اساس فوت مکعب محاسبه می‌شوند و اندازه مدل‌های آن بین 5 فوت تا 40 فوت است.

قیمت یخچال معمولی ال جی از 8 میلیون تومان شروع می‌شود و در مدل‌های بالاتر حتی به 140 میلیون تومان نیز می‌رسد.

جمع بندی

 یخچال از مهم‌ترین لوازم هر آشپزخانه‌ای به حساب می‌آید. برندهای ایرانی و خارجی زیادی در بازار لوازم و تجهیزات خانگی وجود دارد که ما در این مقاله سعی کردیم معروف‌ترین و پرطرفدارترین برندهای ایرانی و خارجی را به شما معرفی کنیم.

اگر به دنبال خرید یخچال فریزر هستید؛ با در نظر گرفتن نیاز خود و مقایسه قیمت یخچال فریزر معمولی برندهای مختلف می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *