رفتن به محتوا

قیمت موتور یخچال ؟ انواع موتور یخچال سوزان، هایتک، لایف

موتور یخچال چگونه کار می‌کند

موتور یخچال همان جعبه مشکی رنگ پشت یخچال است. موتور یا کمپرسور مهم‌ترین قطعه هر یخچال است. بدون موتور یا کمپرسور یخچال عملکرد این دستگاه غیر ممکن است.

در این مقاله قصد داریم عملکرد کمپرسور را به طور کامل شرح دهیم و اجزای کمپرسور را به طور دقیق معرفی کنیم؛ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کمپرسور چیست؟

همه یخچال‌ها از قطعاتی مانند: کمپرسور، ترموستات، لوله مویی، اواپراتور، کندانسور و… ساخته شده‌اند. هر کدام از این قطعات عملکرد خاصی دارند که در کنار یکدیگر عملکرد دستگاه یخچال صورت می‌‌گیرد.

کمپرسور مهم‌ترین قطعه یا قلب یک یخچال است. بدون کمپرسور عملکرد یخچال امکان پذیر نیست. این قطعه به شکل یک جعبه مشکی رنگ در پشت یخچال قرار گرفته است. وظیفه اصلی کمپرسور یخچال تبدیل بخار گاز به مایع و فشرده کردن گاز و چرخش گاز داخل لوله های کندانسور و مدار گاز است.

اجزای تشکیل دهنده کمپرسور یخچال

قطعه کمپرسور از پیستون، میلنگ و سوپاپ تشکیل شده است. فعالیت کمپرسور با چرخش دورانی میلنگ شروع می‌شود. چرخش دورانی میلنگ در کمپرسور سبب بالا و پایین شدن پیستون می‌شود. میلنگ در اینجا کاری شبیه به تلمبه انجام می‌دهد و گاز موجود در سیلندر با باز و بسته شدن سوپاپ‌ها به حرکت درمی‌آید. گاز در لوله‌های رفت و برگشت یخچال در حرکت است. از لوله برگشت مکیده می‌شود و با فشار به لوله رفت منتقل می‌شود و باعث سرماسازی می‌شود.

اجزای داخلی کمپرسور

موتور یخچال چگونه کار میکند؟

کمپرسور باید گاز مبرد درون یخچال را فشرده سازی کند. در این فرایند گاز مبرد بعد از فشرده سازی داخل کمپرسور درون لوله‌های کندانسور و اواپراتور حرکت می‌کند.

اصل کار در موتورهای یخچال فریزر این سات که: گرمای یک منطقه را از بین ببرند و به منطقه‌ای دیگر منتقل کنند. یخچال با چرخش گاز مبرد کار می‌کند. چرخش گاز مبرد در یخچال باعث می‌شود تا این گاز تبخیر شود. فرایند تبخیر محیط اطراف را خنک می‌کند.

موتور یخچال

برای انجام فرایند تبخیر و سرد شدن داخل یخچال، گاز مبرد وارد کمپرسور می‌شود و کمپرسور انرژی لازم برای انتقال و حرکت گاز را تامین می‌کند. گاز مبرد برای مایع شدن باید با فشار زیادی وارد کندانسور شود. کندانسور حرارت مبرد را به محیط می‌دهد. مبرد برای اینکه به تبخیر شود و به داخل اواپراتور شود باید از فشار آن کاسته شود به همین دلیل در این مرحله وارد لوله‌های مویین می‌شود.  فشار گاز در طول زیاد و قطر کم لوله‌هایی مویین افت پیدا می‌کند.

در آخر، پس از کاهش فشار، مبرد وارد اواپراتور می‌شود و با جذب گرمای داخل یخچال، تبخیر می‌شود و به نقطه ابتدایی برمی‌گردد.

انواع موتورهای یخچال

موتوریخچال در انواع مختلفی مانند، انواع زیر ساخته می‌شوند:

  • پیستونی
  • دورانی
  • مارپیچی
  • اینورتر
  • توربو کمپرسور
  • محوری و…

موتور پیستونی

در این نوع از کمپرسورها، حرکت رفت و برگشت برای فشرده کردن گاز، با کمک پیستون انجام می‌شود. کمپرسور پیستونی هنگام کار سروصدای زیادی از خود تولید می‌کند.

انواع موتور یخچال

موتور دورانی یا روتاری

کمپرسور دورانی وظیفه فشرده سازی گاز مبرد را با گردش 360 درجه‌ای انجام می‌دهد.

موتور اسکرول یا مارپیچی

از کمپرسور مارپیچی علاوه بر یخچال‌ها در کولرهای گازی نیز استفاده می‌شود. در کمپرسورهای اسکرول دو قطعه حلزونی ثابت و مارپیچی قرار دارد که عمل فشرده سازی گاز را بدون نشتی انجام می‌دهد. این نوع از کمپرسورها به نسبت کمپرسورهای پیستونی مصرف برق و صدای کمتری دارند.

موتور محوری

کمپرسورهای محوری از چند ردیف آبشاری تشکیل شده است که به این ردیف‌ها روتور گفته می‌شود. روتورها به شفت مرکزی متصل هستند و با سرعت بالا گردش می‌کنند. دسته دیگری از این ردیف‌ها استاتور نام دارند که در جای خود ثابت هستند و وظیفه افزایش فشار و بازگرداندن جریان از حالت مارپیچ را بر عهده دارند.

موتور اینورتر یخچال

کمپرسور اینورتر یا کمپرسور خطی از نسل جدید موتورهای یخچال هستند. موتور اینورتر سر و صدا و مصرف برق کمتری نسبت به دیگر کمپرسورها دارند. این موتور کارایی و عمر زیادی دارد و قیمت آن نیز نسبت به موتورهای معمولی بیشتر است. موتور اینورتر از بهترین موتور یخچال ها شناخته می‌شود.

کمپرسور اینورتر

کمپرسور یخچال برندهای معروف

کمپرسور سامسونگ (SAMSUNG Compressor)

سامسونگ جزو معدود تولید کننده‌های یخچال است که موتور آن توسط خودش تولید می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود تا موتور سازگاری بیشتری با بخش‌ها و قطعات دیگر یخچال داشته باشد. کمپرسورهای سامسونگ دارای قدرت بالا و کفیت عالی هستند.

کنترل هوشمند دما، کاهش مصرف انرژی، کاهش صدای یخچال و عمر زیاد از ویژگی‌های کمپرسور سامسونگ است.

قیمت موتور یخچال سامسونگ

قیمت موتور یخچال فریزر سامسونگ در حدود دو میلیون است و قیمت موتور یخچال ساید بای ساید سامسونگ از دو تا چهار میلیون تومان است.

و قیمت موتور یخچال ساید سامسونگ پوسته بزرگ نیز سه میلیون تومان است.

موتور یخچال ال جی

یخچال‌های ال جی در زمینه مصرف انرژی، طراوت و تازگی مواد غذایی، دوام زیاد معروف هستند. کمپرسور خطی ال جی ویژگی بازدهی بالا و صرفه جویی در مصرف انرژی و رسیدن به سطح ++A را برای این یخچال‌ها فراهم کرده است.

قیمت موتور یخچال ال جی بین 1.500.000 تا 2.500.000 میلیون تومان است و قیمت موتور یخچال ساید ال جی نیز حدود 2.500.000 تا 3.500.000 تومان است.

موتور یخچال هیمالیا

اگر برای شما این سوال پیش آمده است که موتور یخچال هیمالیا مال کجاست؛ برند لوازم خانگی هیمالیا ساخت ایران است و موتور یخچال فریزر هیمالیا نیز منحصرا به دست خود شرکت هیمالیا ساخته می‌شود.

موتور یخچال الکترواستیل

موتور یخچال فریزر الکترواستیل موتورهای اروپایی ACC و سکاپ است. الکترواستیل یک برند ایرانی است که برای افزایش عمر و بالا بردن کیفیت محصولات خود از موتورهای اروپایی استفاده می‌کند.

قیمت موتور یخچال الکترواستیل بین دو میلیون تومان تا سه میلیون تومان متغیر است.

موتور یخچال اسنوا

در یخچال‌های اسنوا از موتور اینورتر استفاده می‌شود که این موتور نقش به سزایی در کاهش مصرف انرژی و سالم و تازه نگه داشتن مواد غذایی دارد.

قیمت موتور یخچال اسنوا در حدود سه میلیون تومان تا پنج میلیون تومان است.

موتور یخچال فریزر سینجر

برند سینجر کار خود را در سال 1371 با اجاق گاز آغاز کرد و کم کم در سال‌های بعد توانست در دیگر لوازم خانگی نیز به برند معروف و معتبری تبدیل شود. یخچال سینجر دارای گرید A انرژی است و مصرف انرژی پایینی دارد.

کمپرسور

موتور یخچال دوو

یخچال دوو یک یخچال کره‌ای است. از مهم‌ترین ویژگی‌های یخچال دوو می‌توان به صدای پایین آن، شیشه‌های مقاوم و قابلیت کنترل مکانیک دما می‌توان اشاره کرد.

موتور یخچال بکو

یخچال بکو یک محصول ترکیه‌ای است. یخچال‌های جدید بکو مجهز به سیستم خنک کنندگی دوگانه، فیلتر رایحه اکتیو و اکتیو یونایزر است. قیمت موتور یخچال بکو اگر از موتور اینورتر استفاده کنید بین 3 تا 5 میلیون تومان است. اگر از موتورهای معمولی استفاده کنید بین یک میلیون تومان تا دو و نیم میلیون تومان متغیر است.

موتور یخچال فریزر دونار

یخچال فریزر دونار، محصول شرکت دورنار خزر است. این شرکت فعالیت خود را در سال 1375 آغاز کرده است و یکی از بهترین برندهای لوازم خانگی ایرانی محسوب می‌شود.

یخچال فریزر دونار دارای مدرک استاندارد برای مصرف کننده است و تمام مدل‌های یخچال فریزر این شرکت حدود 30 ماه گارانتی دارند.

در کمپرسور یخچال‌های دونار از کمپرسورهای ساخت چین استفاده می‌شود.

کمپرسور

موتور یخچال هاردستون

یخچال هاردستون یک برند انگلیسی است. از مزایای مهم یخچال هاردستون می‌توان به سیستم سرمایشی و انجماد سریع و محفظه‌های مخصوص میوه و سبزی اشاره کرد که با جلوگیری از ورود رطوبت مانع فساد زودهنگام مواد غذایی می‌شود اشاره کرد.

موتور یخچال نیکسان

برند لوازم خانگی نیکسان یک برند ایرانی است. شرکت تولیدی صنعتی نیکسان صنعت کار خود را از سال 1372 شروع کرده است و در حال حاضر از معتبرترین برندهای لوازم خانگی ایرانی شناخته می‌شود.

موتور یخچال تکنوسان

یخچال تکنوسان از محصولات شرکت آیسان خزر است. شرکت آیسان خزر بیش‌تر از ربع قرن تجربه فعالیت در زمینه محصولات خانگی را دارد و با نام‌های آیسان خزر، الکتروسان و تکنوسان شناخته می‌شود.

موتور یخچال جنرال استیل

یخچال جنرال استیل یک یخچال ایرانی است اما موتور این یخچال ساخت چین است.

برندهای موتور یخچال

موتور یخچال برتینو

یخچال برتینو محصول شرکت پارس ریتون است. برای ساخت محصولات این شرکت از تکنولوژی و ماشین آلات ایتالیایی استفاده می‌شود و کمپرسور یخچال برتینو، یک موتور کره‌ای است.

موتور یخچال زانوسی

برد زانوسی، یک برند ایتالیایی است. شرکت زانوسی کار خود را در سال 1916 آغاز کرد و در سال ۱۹۸۴ توسط شرکت سوئدی الکترولوکس خریده شد.

موتور یخچال سونیل

برند سونیل از محصولات باکیفیت داخلی است. یخچال سونیل یکی از محصولات شرکت آذر سیلوان تبریز است.

موتور یخچال جنرال هاوس

محصولات جنرال هاوس نامی آشنا در میان لوازم خانگی به شمار می‌آیند. این برند با توجه به اینکه مدت زیادی از فعالیت آن‌ نمی‌گذرد اما موفق شده است اعتبار زیادی در میان مردم به دست بیاورد.

موتور یخچال رنزو

شرکت رنزو یکی از زیرمجموعه‌های برند نیکسان است. نیکسان از معتبرترین برندهای ساخت محصولات سرمایشی در ایران است. یخچال‌های رنزو 24 ماه گارانتی دارند.

چگونه تشخیص دهیم موتور یخچال سوخته است؟

کمپرسور یخچال میانگین به اندازه ده سال عمر می‌کند. البته زمان‌های کمتری نیز ممکن است مشکلاتی برای کمپرسور یخچال رخ دهد که در عملکرد کلی یخچال اختلالاتی به وجود بیاورد. در ادامه علائم و دلایل سوختن یا خرابی کمپرسور را ذکر می‌کنیم:

گاهی اوقات کمپرسور یخچال سر و صداهای زیادی از خود تولید می‌کند. که البته این سر و صداها تنها نشان‌دهنده سوختن کمپرسور نیستند و ممکن است به دلایل دیگری نیز مانند: خرابی فن کمپرسور، شل شدن اتصالات شاسی به کمپرسور و طراز مناسب نبودن جای یخچال باشد.

موتور سوخته یخچال

بعضی اوقات نیز ممکن است یخچال روشن نشود که در این موقع اولین فکری که به ذهن افراد می‌رسد سوختگی کمپرسور یخچال است. اگر با این موقعیتی رو به رو شدید، قبل از هرچیز اطمینان حاصل کنید که جریان برق به درستی به یخچال می‌رسد یا نه. یعنی چک کنید دو شاخه یا سیم رابط مشکلی نداشته باشد یا مشکل از پریز یا کنتور داخلی نیست. اگر جریان‌ای ورودی برق مشکلی نداشتند باید اورلود و ترموستات یخچال نیز بررسی شوند. اگر این موارد مشکلی نداشتند می‌توان گفت که کمپرسور یخچال آسیب دیده‌اند.

اگر هنگام روشن کردن یخچال ناگهان صدای خاصی شنیدید و بعد از آن یخچال از کار افتاد نیز ممکن است کمپرسور یخچال شما نیم‌سوز شده باشد. به غیر از نیم سوز شدن کمپرسور، اشکالاتی مانند معیوب بودن رله استارت یا اورلود، مسدود بودن مسیر گردش گاز و حتی برق ضعیف نیز ممکن است باعث به وجود آمدن این  موقعیت شود.

نوسانات شدید برق یا خرابی برد الکترونیک از شایع‌ترین دلایل سوختن کمپرسور یخچال است.

پیشنهاد ما به شما این است که به جای تعمیر موتور یخچال به سراغ تعویض موتور یخچال بروید. زیرا بعد از تعمیر موتور، تضمینی وجود ندارد که کمپرسور یخچال دوباره به خوبی کار کند. هزینه تعویض موتور یخچال نیز باتوجه به نوع و برند کمپرسور متفاوت است.

جمع بندی

در این مقاله طرز کار کمپرسور و انواع مدل‌های کمپرسور و برندهای معروف آن را شرح دادیم. ممنون از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. اگر نظر یا پیشنهادی دارید در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *