رفتن به محتوا

لوازم لباسشویی ، لوازم یدکی ماشین لباسشویی، فروش قطعات ماشین لباسشویی

لوازم لباسشویی

لوازم لباسشویی و آشنایی با آن‌ها شاید در ظاهر مسئله مهم و ضروری نباشد. اما با خواندن این مقاله متوجه خواهیم شد که شناخت قطعات یدکی لباسشویی از موارد مهم هنگام تهیه و خرید و حتی نگهداری بهتر این دستگاه است. اگر با این قطعات آشنایی کافی نداشته باشید، ممکن است دستگاهی را خریداری کنید که برای شما کاربردی نباشد و یا حتی به زودی دچار مشکل شود.

شناخت لوازم یدکی ماشین لباسشویی به نگهداری بهتر این دستگاه کمک می‌کند و همچنین در صورت خرابی ماشین می‌توانید ایراد آن را پیدا و حل کنید.

لوازم ماشین لباسشویی

لوازم ماشین لباسشویی همان اجزای تشکیل دهنده این دستگاه هستند که در این مقاله قصد داریم قطعات مهم آن را معرفی کنیم. یکی از مسائل مهمی که همه کاربران ماشین لباسشویی باید بدانند، لوازم به ‌کار رفته در این دستگاه و وظایف آن‌ها است. این آگاهی کمک می‌کند از ماشین لباسشویی بیشتر مراقبت کنید و طریقه استفاده بهتر از آن را بدانید. همچنین در صورتی که هر کدام از قسمت‌های ماشین از کار افتاد، می‌دانید کدام قطعه دچار مشکل شده است.

لوازم لباسشویی

انواع قطعات یدکی ماشین لباسشویی

کلید خاموش/ روشن

در دستگاه‌های قدیمی کلید خاموش/ روشن روی بدنه ماشین لباسشویی نصب می‌شد و عملکرد آن به این صورت بود که پس از انتخاب برنامه شستشوی دلخواه، با فشار دادن کلید، شستشوی لباس‌ها آغاز می‌شد. اما در دستگاه‌های جدیدتر، این کلید معمولا روی برد الکترونیکی نصب شده است که با یک نمایشگر دیجیتالی به صورت کلید معمولی یا لمسی قرار دارد.

برای دیدن ماشین لباسشویی پاکشوما کلیک کنید.

شیر الکتریکی

شیر الکتریکی عمل ورود آب به ماشین لباسشویی را انجام می‌دهد. این قطعه زمانی که تشخیص داد درب ماشین قفل شده، با اطمینان آب را وارد دیگ ماشین کرده و شستشو انجام می‌شود.

شیر برقی لباسشویی

میکروسوئیچ

میکروسوئیچ در واقع یک قفل ایمنی است که از باز شدن درب ماشین لباسشویی در حین کار جلوگیری می‌کند و به سایر اجزا اجازه فعالیت می‌دهد. بعد از روشن کردن ماشین، اگر درب به درستی بسته شده باشد میکروسوئیچ تشخیص می‌دهد و برق را به شیر الکتریکی می‌رساند تا آب برای شستن لباس‌ها وارد دستگاه شود. به این صورت میکروسوئیچ فضای امنی برای کودکان ایجاد می‌کند که در حین کار دستگاه، اگر قصد باز کردن درب را داشتند، درب باز نشود. همچنین به صورت کلی باز شدن درب حین کار با سرعت بالای چرخش برای هر فردی بسیار خطرناک است.

میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

لازم است بدانیم بعد از اتمام شستشوی لباس‌ها و گذشت چند دقیقه قفل میکروسوئیچ غیر فعال می‌شود و می‌توان درب ماشین را باز کرد.

برای دیدن یخچال فریزر اسنوا کلیک کنید.

هیدرواستات

هیدرواستات میزان آب مخزن را کنترل می‌کند. زمانیکه آب مخرن به حد مجاز رسید، این قطعه آبگیری را متوقف می‌کند. در واقع می‌توان گفت هیدرواستات یکی از لوازمی است که حکم کلیدی را دارد. این قطعه با توجه به فشار وارد شده از طریق آب موجود در مخزن شستشوی دستگاه عمل می‌کند. هیدرواستات وظیفه دارد تا میزان آب ورودی را در طول برنامه‌های مختلف ماشین برای شستشوی لباس‌های متفاوت کنترل کند و همچنین میزان کف مواد شوینده را نیز کنترل کرده و در صورت لزوم آن را کاهش می‌دهد.

هیدرواستات لباسشویی

همچنین هیدرواستات در صورتی که آب موجود در مخزن ماشین لباسشویی بسیار گرم باشد، وظیفه دارد تا از ماشین لباسشویی و لباس‌های درون آن در برابر گرمای تولید شده محافظت نماید.

المنت

برای شستن بعضی از لباس‌ها نیاز به آب گرم داریم. المنت دستگاهی است که این آب گرم را فراهم می‌کند و اگر احساس می‌کنید لباس‌هایتان مانند گذشته تمیز شسته نمی‌شوند شاید این قطعه دچار مشکل شده است.

المنت لباسشویی

در اثر کارکرد ماشین لباسشویی و گذر زمان و جرمگیری نکردن المنت، این قطعه که داغ‌ترین قسمت لباسشویی است شروع به سولفاته شدن می‌کند و جرم می‌گیرد. یک لایه بین بخش فلزی المنت و آب ایجاد می‌شود که به المنت اجازه انتقال حرارت را نمی‌دهد و در نهایت باعث خرابی المنت می‌شود.

اگر قطعات دیگر ماشین لباسشویی مشکل داشته باشند و باعث شوند دستگاه بدون آب کار کند، المنت نیز فرمان ایجاد حرارت را می‌گیرد و این قطعه بدون آب می‌سوزد.

ترموستات

ترموستات یکی از قطعات لباسشویی است که دمای آب در دستگاه را تنظیم می‌کند. نحوه کار این قطعه به این ‌صورت است که با افزایش دمای آب دستگاه، ترموستات از تولید گرما توسط المنت جلوگیری می‌کند. همچنین هنگام کاهش دمای آب، ترموستات باعث کار کردن المنت می‌شود.

ترموستات لباسشویی

در صورتی که ترموستات لباسشویی خراب شود، آب درون مخزن گرم نمی‌شود و در این صورت قطعه باید تعویض شود.

برای دیدن محصولات یخچال الکترواستیل کلیک کنید.

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه از دیگر لوازم یدکی لباسشویی است که به آن واتر پمپ نیز گفته می‌شود. این قطعه به این صورت کار می‌کند که بعد از تمام شدن کار شستشو توسط ماشین، آب کثیف مانده در مخزن را از طریق یک شیلنگ به فاضلاب انتقال می‌دهد.

پمپ تخلیه لباسشویی

در صورتی که دستگاه شما آب را تخلیه نمی‌کند، باید پمپ تخلیه را چک کنید.

تایمر

تعیین زمان کار هر کدام از قطعات ماشین لباسشویی بر عهده تایمر است. این قطعه شامل دو بخش موتور و جعبه اتصالات است که با همکاری یکدیگر به بخش‌های مختلف دستگاه فرمان می‌دهند. البته تایمر در ماشین لباسشویی‌های قدیمی بیشتر کاربرد داشته و امروزه در دستگاه‌های جدید این کار را برد الکتریکی انجام می‌دهد.

تایمر لباسشویی

تایمر ماشین لباسشویی به عنوان یکی از لوازم دستگاه که بسیار حساس است وظیفه دارد تا به کل ماشین فرمان دهد و آن را کنترل کند. برای تعویض این قطعه حتما از قطعات ماشین لباسشویی همان برند استفاده کرده و از تایمر برندهای دیگر استفاده نکنید.

موتور

موتور یکی از مهم‌ترین قطعات ماشین لباسشویی است که اگر خراب شود، دستگاه به صورت کلی از کار میفتد. موتور ماشین لباسشویی معمولا از نوع آسنکرون است که برای خشک‌ کردن و شستن لباس‌ها دو سرعت مختلف دارد. تعمیر و تعویض این قطعه باید توسط افراد متخصص در زمینه تعمیرات ماشین لباسشویی انجام شود.

موتور لباسشویی

جاپودری

جاپودری قسمتی از دستگاه است که پودر و مایع لباسشویی برای شستن لباس‌ها در آن قرار می‌گیرد. طرز استفاده صحیح از جاپودری لباسشویی بسیار مهم است. معمولا جاپودری ماشین های لباسشویی به 3 یا 4 قسمت تقسیم می‌شوند که هر کدام برای ماده مخصوص به خود است و باید با آن پر شود.

جاپودری لباسشویی سامسونگ

استفاده صحیح یعنی بدانید کدام ماده را در کدام بخش از جاپودری و به چه میزان بریزید. همچنین تمیز کردن جاپودری اهمیت فراوانی دارد. از نظر ظاهر و عملکرد فرقی نمی‌کند برای مثال جاپودری لباسشویی سامسونگ یا برندهای دیگر باشد. معمولا محفظه های برندهای مختلف شبیه هم هستند.

برای دیدن محصولات یخچال و فریزر دیپوینت کلیک کنید.

لاستیک دور درب

این قطعه یکی از لوازم مهم دیگر است. در صورتی که این قطعه وجود نداشته باشد لرزش های موجود در ماشین لباسشویی آسیب جدی به دیگر قطعات وارد می‌کند و همچنین سر و صدای بسیار زیادی تولید می‌شود و آب موجود در مخزن به بیرون پرت می‌گردد.

لاستیک دور درب لباسشویی

لوازم یدکی ماشین لباسشویی دوقلو

 • تایمر خشک‌کن
 • تایمر شستشو
 • خازن
 • میکروسوئیچ
 • ترمز مکانیکی
 • فیوز محافظ
 • کلید انتخاب ‌کننده
 • موتور شستشو لباسشویی
 • موتور خشک‌کن

خرید قطعات ماشین لباسشویی

اگر دستگاه شما دچار مشکل شود، می‌توانید با دفاتر نمایندگی‌ تماس بگیرید. در صورت نیاز به تعویض لوازمی خاص، بهتر است تعمیرکار مربوطه آن‌ قطعات را تهیه کند. در غیر این صورت برای تهیه آن به نکات زیر توجه کنید:

لوازم یدکی ماشین لباسشویی آبسال

 • برای خرید قطعات لباسشویی حتما با یک فرد متخصص مشورت کنید.
 • به مرکز فروش قطعات ماشین لباسشویی مراجعه کنید.
 • به سایت‌های فروش اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی مراجعه کنید.

نکته حائز اهمیت برای خرید قطعات این است که به برند دستگاه خود توجه کنید. قطعات سازگار با ماشین را از همان برند خریداری کنید. برای مثال برای خرید قطعات لباسشویی آبسال به فروشگاه‌های لوازم یدکی ماشین لباسشویی آبسال مراجعه کنید.

در خصوص قیمت قطعات لباسشویی باید گفت امروزه برندهای مختلفی از این دستگاه وجود دارد که هر کدام ساخت یک کشور هستند، در نتیجه قیمت‌ قطعات آن‌ها نیز بسیار متفاوت است.

این قطعات قیمت‌های ثابت و یکسانی ندارند. کیفیت‌های مختلف، با ضمانتنامه‌های متفاوت موجود است که باعث تفاوت قیمت آن‌ها شده است.

برای دیدن یخچال بدون برفک کلیک کنید.

طریقه نگهداری از قطعات ماشین لباسشویی

برای اینکه لوازم یدکی لباسشویی عمر بیشتری داشته باشند و سالم بمانند، مواردی باید رعایت شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی

حتما به ظرفیت ماشین لباسشویی مورد استفاده توجه کنید. اگر بیش از ظرفیت مجاز، لباس در آن قرار دهید به موتور آن آسیب وارد می‌شود. ظرفیت مجاز روی هر دستگاهی نوشته شده است.

شستن ماشین لباسشویی با آب گرم

هر چند وقت یک بار دستگاه را با آب گرم به صورت خالی شستشو دهید تا از ایجاد رسوب و آلودگی جلوگیری کنید. به این صورت مخزن تمیز می‌ماند و کمتر آسیب می‌بیند.

قطعات لباسشویی آبسال

تمیز کردن محفظه کشویی مواد شوینده

هر چند وقت یک بار کشوی مواد شوینده را چک کنید و آن را تمیز کنید. این کار باعث می‌شود رسوبات موجود در آن و لوله ها از بین برود.

تمیز کردن فیلترهای آب ماشین لباسشویی

هر ماشین لباسشویی فیلترهایی دارد که رسوبات آب را جداسازی می‌کند. این فیلترها باید بصورت دوره ای تمیز یا تعویض شوند. در غیر این صورت رسوبات وارد دستگاه و لوله‌ها می‌شود و به ماشین آسیب می‌رساند.

فروش قطعات لباسشویی آبسال

قرار دادن ماشین لباسشویی در مکان مناسب

دستگاه نباید در محیط مرطوب باشد که باعث شود بدنه ماشین خیس و مرطوب شود. در غیر این صورت سیستم برقی ماشین لباسشویی دچار اتصالات می‌شود.

انتخاب برنامه با حرارت مناسب برای شستشو

از برنامه هایی با حرارت بالا برای شستن لباس‌ها استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود انرژی زیادی مصرف شود و طول عمر ماشین نیز کاهش پیدا کند.

انتخاب برنامه مناسب برای شستشو

ماشین‌های لباسشویی معمولا برای هر نوع لباسی از هر جنسی، برنامه ای خاص دارند. اگر برای پارچه‌ها با جنس‌های متفاوت برنامه مناسب را تنظیم نکنیم، ممکن است به دستگاه آسیب بزند. چون تنظیم برنامه نامناسب باعث تکان‌ها و سروصداهای زیاد می‌شود و محفظه را دچار مشکل می‌کند.

 

فروش اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی سامسونگ

 سرویس کردن ماشین لباسشویی

در بازه‌های زمانی متفاوت با توجه به نوع و مدل ماشین لباسشویی، دستگاه باید سرویس شود. این نوع سرویس‌های کلی ماشین را به تعمیرکارهای حرفه‌ای بسپارید.

برای دیدن ماشین لباسشویی درب فضایی کلیک کنید.

جمع بندی

در این مقاله با اهمیت فراوان شناخت لوازم لباسشویی آشنا شدیم. آگاهی از آن‌ها در نگهداری و استفاده درست از دستگاه کمک می‌کند. به همین دلیل قطعات مهم ماشین لباسشویی را معرفی کردیم و توضیحات مربوط به آن را ارائه دادیم. موارد مهم در رابطه با طریقه نگهداری از این دستگاه مطرح شد تا عمر ماشین لباسشویی بیشتر شود. امیدواریم مطالب فوق مفید واقع شده باشد.

منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما هستیم.

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *